„Často se mi stane, že rozhovor s kamarádkou přirozeně sklouzne ke koučování. Obě to víme.  Vím, že tím kamarádce pomáhám, ale já už potřebuji najet na placený koučink. Neumím si říct o peníze, když jde o přátele, ale možná bych to chtěla umět.“

„Mám zájemce o koučink, jenže se jedná o známe, kteří vyzkoušeli mou ochutnávku koučinku zdarma a teď chtějí pokračovat dál. Je mi trapné říct si o peníze. Jak to mám udělat?“

Neříká vám to něco? Nejste sami. K podobný dotazů se dostáváme během konzultací. 

Jak drahé je zdarma

Kdyby byla vaše kamarádka šéfkuchařka, požádali byste ji, aby k vám domů přišla udělat večeři bez zaplacení? Asi ne. Stejně jako kamaráda obkladače nepoprosíte, aby vám zdarma obložil koupelnu. Jenže platí tohle i pro koučink? Vždyť je to jenom povídání, no ne???

Když přátelé a blízcí neznají skutečnou hodnotu koučinku

Kdyby byla vaše kamarádka šéfkuchařka, požádali byste ji, aby k vám domů přišla udělat večeři bez zaplacení? Asi ne. Stejně jako kamaráda obkladače nepoprosíte, aby vám zdarma obložil koupelnu. Jenže platí tohle i pro koučink? Vždyť je to jenom povídání, no ne???

Když přátelé a blízcí neznají skutečnou hodnotu koučinku

Problém je v tom, že přátele a rodina jen těžko ocení váš talent, zkušenosti a vše, co jste museli vynaložit k tomu, abyste získali koučovací kvalifikaci. Ve skutečnosti vás to stojí víc než hodinku času. Koučováním zdarma si ukrajujete čas a energii, kterou můžete věnovat jinde. Navíc, když vám nezaplatím, nebudu si toho vážit, budu to brát jako samozřejmost. Snižujete hodnotu sebe i samotného koučování.

Zdarma nebo za peníze ?

Je na vás, zda budete pokračovat v koučování zdarma, se slevou či účtovat plnou cenu.  

Položte si otázku, zda chcete v koučování zdarma pokračovat.Napište si, co vám na koučování zdarma vadí.

Nejde jen o materiální stránku věci. Určitě na povrch vyplynou i další skutečnosti a pocity, které stojí za to zvážit. Takto se můžete rozhodnout, zda chcete pokračovat v koučování zdarma či ne.

Je koučování přátel opravdu dobrá volba?

Někteří z koučovaných ve skutečnosti nikdy neocení pozornost a péči, kterou se jim dostává z vaší strany. 

Když na koučovací zakázku dojde, položte si otázku na škále od 1 do 10, jak moc se vám do koučinku s tímto člověk chce jít. A hned bude snadnější se rozhodnout. Pokud bude vaše odpověď ne, můžete doporučit někoho jiného. Přátele a rodina totiž zákonitě nemusí být vaši ideální zákazníci.

Jak si říct o peníze a nestydět se za to

Nechcete o koučovací zakázky ze strany rodiny a přátel přijít? Naučte se, jak jim můžete představit placenou spolupráci.

  1. Poděkujte za důvěru

Zrekapitulujte, jak moc velký pokrok koučovaný díky dosavadnímu koučinku udělal.

  1. Posuňte koučink na další úroveň

Když půjde o placený koučink, koučovaný se bude ještě víc snažit. Vysvětlete, že pro ještě lepší výsledky z koučinku bude nejlepší, když se posunete na placený koučink.

  1. Připomeňte, že jste profík

Řekněte jim, že touto profesí si vyděláváte peníze, živíte rodinu, neustále zvyšujete svoji kvalifikaci a potřebujete se věnovat jen platícím klientům. Období koučování zdarma už prostě máte za sebou.

Ptáte se, mám koučovat se slevou? 

Přátelům můžete účtovat plnou cenu, pokud cítíte, že přesně tato varianta je nejlepší pro obě strany.

Pokud potřebujete získat větší praxi a jistotu v tom, abyste si své služby spravedlivě naúčtovali i v případě přátel, zkuste dávat přátelskou slevu. Mějte po ruce připravený ceník s plnými cenami a přátelům nabídněte slevu. Ukazujte cenu před slevou. Takto vzroste vaše hodnota profesionála a zároveň ukážete vaši velkorysou nabídku.

Tipy pro poskytování přátelských slev 

Jedna sleva pro všechny

Doporučuji jednotnou slevu pro všechny vaše známe, ať v tom postupně nemáte guláš, což by později mohlo vést k trapné situaci.  

Zachovejte stejný přístup jako u standartních klientů

Nastavte si hranice, často pomůže, když pro koučink zvolíte jiné prostředí, než volíte pro vaše obvyklá setkávání.

Pošlete jim fakturu

Pomůže vám to udržet rovinu profesionality, ještě více zvědomit hodnotu vaší práce. Na fakturu napište plnou cenu a teprve od ní odečtěte přátelskou slevu. Přátelé tak uvidí, jakou slevu jim poskytujete.

A co takhle bartr? 

Aha, tak vy se chcete přece jen vyvlíknout z říkání si o placení? Money-mindset koučka Denise Duffield Thomas varuje, ať bartrování neděláte. Potřebujete se naučit říkat si o peníze, nikoliv dělat ústupky a službičky, které vám nepřinesou žádný finanční příjem. Nechci tím říct, abyste byli chtiví na peníze, jen chci poukázat na to, že problém může být ve vašem vztahu k penězům a ten můžete postupně měnit.

Jak odmítnout přátele, které nechcete koučovat?

Nehledejte v tom žádnou vědu, prostě jim řekněte, že nemáte čas. Denise Duffield Thomas v knize Chillpreneur radí, abyste si připravili jednu z těchto odpovědí:

„Moc ráda bych ti pomohla, ale právě nemám na dalšího klienta časovou kapacitu. Můžu ti doporučit někoho jiného.“

„Rozhodla jsem se, že už nebudu koučovat známe a rodinu a toto pravidlo platí pro všechny.“

„Bohužel, na dalších šest měsíců jsem plně vytížená. Jistě ti pomůže, když tě odkážu na moje kolegy.“

Shrutí

Važte si své práce, museli jste do podnikání vložit velké úsilí. Koučování zdarma není řešením, pokud chcete opravdu podnikat a nemít z koučování drahé hobby. Uvědomte si skryté náklady koučování zdarma, ukažte rodině a známým svou skutečnou hodnotu. Myslete na to, že rodina přátele, byť je máte velmi rádi, nemusí být vždy ideální klienti.