Efektivní plánování online kurzu

Zakázky vám už začínají přerůstat přes hlavu, stále narážíte na podobné dotazy klientů nebo prostě chcete přetavit vaše znalosti a zkušenosti do kurzu. Přesně tyto důvody přivádí mé klienty k tomu, že se pustí do tvorby vlastního kurzu. Setkávám se především s klienty, kteří mají touhu předávat své know-how a vnímají to jako další možnost, jak pomáhat ostatním.

Tito klienti mají malé zkušenosti s vytvářením kurzu, ale zato velké oči co do představ o kurzu samotném. Chtějí předat svým klientům maximum z toho, co umí. Jsou to často komplexní znalosti dané problematiky, což je vlastně dobře, jenže to vyžaduje přípravu obsahově dlouhého a časově náročného kurzu. Je tohle to, co klient potřebuje?  

Co zajímá zákazníka, když vybírá kurz

Když se na to podíváme optikou zákazníka, tak při výběru kurzu nejčastěji zvažuje tyto aspekty:

 • kdo je lektorem kurzu,
 • důvěra v lektora,
 • co se na kurzu naučí,
 • kolik času je nutné kurzu věnovat,
 • cena kurzu,
 • jak moc kurz zasahuje časově do osobního života.

Jaké jsou limity začínajících lektorů

Když jste terprve na začátku, pak se musíte poprat řadou výzev, které nebudou zrovna jednoduché, pokud plánujete dlouhý a na přípavu náročný kurz. Můžete narazit na jeden z těchto limitů, což značně ovlivňuje šance na úspěch kurzu:

 • nemáte jméno jako lektor,
 • chybí vám zkušenosti s plánováním, přípravou a vedením kurzu,
 • plánujete kurz, který je náročný na přípravu a realizaci,
 • nemáte dostatečně velkou základnu pro oslovení potenciálních zákazníků,
 • do poslední chvíle nevíte, zda se kurz naplní a finančně vám to vyjde. 

Jak tyto počáteční limity překonat? Jednoduchá rada zní, začněte s málem. Určitě vás nechci odrazovat od plánování velmi propracovaného kurzu, ale jistě nechcete věnovat přípravavě kurzu všechen svůj čas a pak skončit bez zájemců o kurz.

Proč lidé chtějí kupovat kurzy

Pojďme nechat vaše představy o super kurzu stranou a podívejme se na to, co chce zákazník. Na jednom břehu stojí zákazník, má často nějaký problém a hledá řešení. Nachází se v jedné z těchto situací:

 • něco ho štve a ví, že se to musí změnit,
 • má nějaký problém a potřebuje se ho zbavit,
 • chybí mu nějaká dovednost, znalost, know-how,
 • nechce se učit sám, hledá průvodce.  

Na druhém břehu stojíte vy a máte v rukávu řešení, návod, know-how nebo kurz. Prostě víte, jak můžete zákazníkův problém vyřešit. Vy jste guru a víte toho v dané oblasti hodně, ideálně byste to všechno chtěli předat. Jenže zákazník hledá většinu rychlou úlevu od problému, a pokud vás moc dobře nezná, bude hledat rychlé a efektivní řešení za velmi rozumnou cenu. Až vás pozná blíž, pronikne do vaší problematiky, až potom zjistí, že chce vědět více a také bude ochoten více zaplatit.

Podobně jako když se snažíte naučit cizí jazyk. Nejprve se chcete tak trochu domluvit francouzsky, protože plánujete výlet do Paříže. Naučíte se základy a až potom třeba dostanete chuť přečíst si Flauberta v originále. Na začátku si nekupujete doživotní kurz francouzštiny, ale tříměsíční intenzivní kurz a pak možná další a další kurzy, až už jste na tom lépe než vaše učitelka. 

Jak přisupovat ke tvorbě kurzu

Na začátku tvorby kurzu si položte tuto jednoduchou otázku: „Jaký problém řeší můj klient?“ Nabídněte jim rychlé a efektivní řešení ve vašem kurzu. To i v případě, že jste přesvědčeni, že by vaši klienti potřebovali komplexnější kurz. Zpočátku jim nabídněte základ a poté klienti sami začnou poptávat pokročilejší a propracovanější kurzy. Pro lepší přehlednost a pořádek můžete nahlížet na kurzy na základě jejich komplexnosti.

 1. Kurz pro začátečníky – seznámení s tématem. Kurz obsahuje pouze základy a účastníci kurzu jsou v daném tématu nováčky. Příklad: úvod do meditace.
 2. Specializovaný kurz – jde do hloubky daného tématu. Často se zaměřuje se na jednu část z celku. Příklad: práce s dechem jako příprava na správnou meditaci. 
 3.  Komplexní kurz – jde do hloubky ve všech tématech dané problematiky. Zpravidla naráží i na další oblasti, které s tématem souvisí.  Příklad: Meditace jako cesta k vlastnímu sebepoznání. 

Je úplně v pořádku mít na začátku velké sny a představy o svém kurzu, ale jistější je začít postupně a budovat nejen kurz, ale také klientelu. Co tedy můžete udělat tady a teď, abyste byli blíže realizaci svého vysněného kurzu? Jak už jsem psala, začněte s málem. Nabídněte kurz pro začátečníky a postupně na to může navazovat specializovaný kurz, přesně dle potřeb a přání klientů, které díky základnímu kurzu lépe poznáte. 

Z komplexního kurzu vyberte lekce pro mini kurz

Naprosto chápu, pokud nechcete slevit ze svých velkých požadavků na komplexní kurz. V tom případě se pusťte postupně do tvorby kurzu, pracujte na jednotlivých lekcích a ptejte se svých klientů, co je nejvíc trápí. Možná postupně zjistíte, že můžete některou z lekcí použít jako samostatný kurz. I já mám vždy při přípravě on-line kurzů velké oči a obrovské plány. Také tím velkým plánem začnu a postupně z něho vyškrtám to, co je pro klienty začátečníky příliš zatěžující informace. Tímto způsobem vznikají mini kurzy a zároveň se rýsuje materiál pro pokročilejší kurzy, které jdou víc do detailu dané problematiky. 

Napište mi, na co při tvorbě kurzů narážíte vy.